Gelecek hafta TCMB/PPK faiz kararı kritik olacak

Önümüzdeki Hafta Yurtiçinde; TCMB/PPK Faiz Kararı da Kritik Olacak! İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudus Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan

Önümüzdeki Hafta Yurtiçinde; TCMB/PPK Faiz Kararı da Kritik Olacak!

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudus Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in önceki hafta öldürülmesi ile; ABD ve İran arasında artan gerginlikten kaynaklı olarak piyasalar haftaya tedirgin bir başlangıç yaptı.

Akabinde ise; Çarşamba gecesi (Salı’yı Çarşamba‘ya bağlayan) korkulan oldu ve Irak’taki ABD üslerine (bir tanesi koalisyon birliktlerinin kullandığı) İran destekli unsurların saldırması ile risk boyutu iyice arttı ve borsalarda sert düşüşler, Petrol’de ve güvenli liman varlıklarında ise hızlı değer kazançları otaya çıktı. İlerleyen saatlerde İran medyasının iddia ettiğinin (80 ABD askerinin öldürüldüğü belirtilmişti) aksine herhangi bir can kaybının olmadığı anlaşılırken, ABD tarafından da sert bir açıklama gelmemesiyle riskler kısmen düştü.

Keza, yine Çarşamba akşamı kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Donald Trump da: “ABD’nin barışçıl bir çözümden yana olduğunu ve İran ile Nükleer Anlaşma’yı yeniden müzakare edebileceklerini” söyleyerek tansiyonu iyice düşürdü ve fiyatlamalar hızla terse döndü.

Haftanın kalanında da başta İran Devrim Muhafızları Ordusu olmak üzere zaman zaman gelen açıklamalarla kısmi oynaklıklar görüldü. Bu hafta Brexit konusunda; 20 Aralık’ta Avam Kamarası’ndan geçen taslak metnin üçüncü okuması takip edilirken, akabinde yapılan nihai taslak oylaması da başarılı olarak, tasarı Parlamento’nun üst kanadı olan Lordlar Kamarası’na gitmeye hak kazandı.

Ticaret Savaşları konusunda Çin Ticaret Bakanlığı’nın ABD’den alınan tahıl ürünlerine yönelik kotalarda daha fazla artırım yapamacağına dair açıklamalar bir miktar tedirginliğe neden olsa da, haftanın sonuna doğru; Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin 1.Faz Anlaşma’yı imzalamak için 13-15 Oacak tarihlerinde Washington’da olacağına dair gelen haber akışları ile yeniden küresel risk alma iştahı toparlandı ve ABD-İran gerginliğindeki yumuşama ile birlikte ABD borsalarında yeni rekorlar kırıldı.

Hizmet PMI’larının yanısıra Euro Bölgesi’nden; Maşet enflasyon, ABD’den de; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi kritik verilerin takip edildiği haftada verilerin etkileri ise görece olarak risklere nazaran daha sınırlı kaldı. İç tarafa baktığımızda da; özellikle jeopolitik risklere dair fiyatlamaların ön plana çıkmaya devam ettiği bir haftayı geride bıraktık.

Gerek Libya, gerekse İran meselerine dair endişeler hafta başında TL üzerinden kısmen baskı oluştururken; Çarşamba günü TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Resmi açılışı için Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte yapmış olduğu görüşmeler sonucunda; Libya’da bir ateşkes için çağrı yapılacağına dair gelen açıklama ile TL varlıkları değer kazandı.

Yine, Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin ateşkese sıcak bakması ve Fransa, İtalya, G.Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Mısır arasınd Kahire’de uyapılan 5’li Zirve’de Türkiye ve Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlnaıdırlması’nda yönelik bildiriyi imzalamayan İtalya’nın Başbakanı Conte’nin Hafter’e bir ateşkes önerceğine dair gelen haber akışları da TSK’nın kısa vadede bir operasyon yapma ihtimalini oldukça azalttı ve ABD-İran gerginliğine dair azalan risklerle birlikte TL’deki değer kazançlarını destekledi.

Keza, önceki gün Putin’in Suriye’ye giderek Esad ile yaptığı görüşme sonrasında Suriye’ye yönelik risklerin de zayıflamış olması bu hareketin derinleşmesine zemin hazırladı. Önümüzdeki hafta iç tarafta yine; Libya meselesi başta olmak üzere jeopolitik ve siyasi risklerin durumunu, Hazine’nin 18 Mailyar 364 Milyon TL’lik iç borç itfasu ile birlikte öncelikli olarak takip edeceğiz.

Yine; TCMB’nin yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak faiz ve politika kararları ile Cari İşlemler Dengesi, Sanayi Üretimi , Perakende Satışlar ve Bütçe Dengesi gibi verilerin sonuçları da TL varlıkları üzerinde oynaklıklara neden olabilir. Küresel tarafta; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi risklerin yanı sıra, son zamanlarda yeniden artış gösteren İran ve K.Kore eksenli jeopolitik risklerin durumu da önem arz edecek.

Ayrıca, ABD’den; TÜFE-ÜFE, Perakende SAtışlar, İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları ve Philadelphia FED Endeksleri, Euro Bölgesi’nden; ECB faiz ve politika kararları ile Sanayi Üretimi, Ticaret Dengesi ve TÜFE verileri, Birleşik Krallık’tan; Enflasyon ve Perakende Satışlar verileri, Çin’den; Ticaret Dengesi, Büyüme Oranı, Sanayi Üretimi, İşsizlik Oranı ve SAbit Varlık Yatırımları gibi ekonomik takvimdeki diğer önemli olgularla da ilgili varlıklarda oynaklıklar görebiliriz.

EUR/USD

Bu hafta parite açısından ekonomik takvimde; Hizmet PMI’ları takip edilirken, ayrıca Euro Bölgesi’nden; Perakende Satışlar ve TÜFE, ABD’den de; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi kritik verilerle oynaklıklar oluştu. Fiyatlamalar açısından asıl volatilite artışı ise; Ticaret Savaşları, Brexit ve Ortadoğu’daki jeopolitik risklere dair gelişmeler kaynaklıydı ve Brexit meselesine dair Ticaret Anlaşması’nın olmayabileceğine dair haber akışlarının ağırlık kazandığı görüldü. Önümüzdeki haftada da oldukça kritik verileri takip edeceğiz.

Ancak yine; küresel ve lokal risklere dair gelişmelerle volatil işlemler görebilriz. Teknik olarak ise paritede; yukarı yönlü ataklarda 1.1175 ve 1.1240 kritik direnç bölgelerini izlemeye devam edeceğiz. Özellikle kritik 1.1240 seviyesinin üzerine geçilmesi ve kalıcılık sağlanabilmesi halinde 1.1370-1.1410 bölgesi ileriye dönük hedef haline gelebilir.

Paritedeki olası geri çekilmelerde ise; 1.1055 destek bölgesi Ekim ayından gelen yükselen trendin devam etmesi açısından kritik olup, bu seviyenin altındaki kalıcılıklarda kısa vadeli yeni bir düşen trend oluşumu başlayabilir.

USD/TRY

Hafta başında; Libya ve İran gerginlikleri kaynaklı olarak kurda TL üzerinde bir baskı oluşurken, ilerleyen günlerde ise; gerek ABD-İran gerginliğinin stabil hal alması ve Türkiye ile Rusya’nın Libya’da ateşkes isteğinin gündeme gelmesi ile hızla TL leine fiyatlamalar ortaya çıktı. Haftanın son işlem gününde de; ABD’de açıklanan önemli İş İstatistikleri ile oynaklıklar gördük.

Önümüzdeki hafta yine iç ve dış taraftaki risk unsurlarının durumunu öncelikle takipte olacağız. Ayrıca; Türkiye ve ABD’den gelecek önemli dataların da direkt etkili olabileceği kur açısından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapacağı PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısından çıkacak faiz kararı ile de oynaklıklar görebiliriz.

Teknik olarak ise kurda; geri çekilmelerin devamı halinde 5.8670 ve 5.8440 destek seviyeleri ilk etapta takip edilecek olup, özellikle 5.8440’ın kırılması halinde 200 günlük basit hareketli ortalama ve 2019 Ağustos ayından gelen yükselen trendi kesen 5.7930 destek bölgesi hedef haline gelebilir. Kurda görülebilecek yukarı yönlü hareketlerde ise; 5.9280, 5.9525, 5.9780 ve 5.9875 direnç seviyeleri izlenecek olup, bu tarafta da 5.9875 seviyesinin geçilebilmesi halinde 6.0425 bölgesi ilk etapta hedeflenebilir.

GBP/USD

Hafta boyunca ABD-İran gerilimi ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarındaki gelişmelerden de etkilenen paritede, Brexit meselesine dair haber akışları ile de fiyatlamalar şekil buldu. Keza, Birleşik Krallık Merkez Bankası(BOE) Başkanı Carney başta olmak üzere bazı BOE yetkililerinden gelen ileriye dönük faiz indirimi sinyalleri de Pound üzerinde baskı unsuru oluşturdu.

Ekonomik verilerin de takip edildiği haftanın kritik ABD dataları olan; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı ile de oynaklıklar gördük. Önümüzdeki hafta ABD ve Birleşik Krallık cephesinden önemli veriler açıklanacak. Ancak fiyatlamaların yine; Brexit, Ticaret Savaşları ve Ortadoğu’daki jeopolitik risklere dair gelişmeler ışığında ağırlık kazanması muhtemel.

Teknik olarak baktığımızda ise; geri çekilmelerle 1.2990-1.2960 destek bölgesinin altına kalıcılıkla inilmesi halinde 1.2770 seviyesi paritede hedef haline gelebilir. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 1.3150, 1.3225 ve 1.3300 dirençleri sırasıyla takip edilebilir

BRENT PETROL

ABD ve İran arasında önceki hafta Kasım Süleymanı ve El-Mühendis’in ABD tarafından öldürülmesi ile artan tansiyon, Ortadoğu’da; hem Hürmüz Boğazı başta olmak üzere jeopolitik kaynaklı bir risk artışı olabileceği, hem de Irak ve İran petrolünün arzına dair sıkıntı olacağı beklentileri ile fiyatları yukarı çekmişti.

Benzer şekilde Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece İran tarafının ABD’nin iki üssüne roket saldırıları düzenlediğine yönelik haber akışları ile petrol fiyatları hızla yükselişe geçti ve 71.50 USD ile 2019 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye test edildi.

Akabinde ise; başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzre gerek yatıştırıcı açıklamaların gelmesi, gerekse açıklanan Enerji Bilgi İdaresi(EIA) stok verilerinde son üç haftadaki 18 Milyon varillik azalma sonrası yeniden artış görülmesi ile fiyatlar 64.60 desteğine kadar hızla düşüşe geçti. Önümüzdeki hafta yine; Ortadoğu’daki jeopolitik riskler ve Tİcraet Savaşları gibi meselelerin durumu oldukça kritik olacak. Ayrıca, açıklanacak olan stok ve üretim datalarının da her zamanki gibi izleneceği haftada; küresel büyümeye ve buna paralel olarak petrol talebine etki edebilecek ekonomik verilerin sonuçları ile, OPEC/OPEC+ başta olmak üzere üretim dengesine dair gelebilecek açıklamalarla da oynaklıklar görebiliriz.

Teknik olarak ise emtiadaki geri çekilmelerde; 64.60 destek seviyesi yine takip edilecek olup, buranın kırılması halinde önce 63.25, sonrasında ise 62.00 bölgesi hedeflenebilir. Emtiada yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 67.60 direnç bölgesi kritik olacak. Buranın aşılması halinde 69.60 bölgesine doğru alıcılı işlemlerin yeniden ivmelendiğini görebiliriz.

ONS ALTIN

Önceki hafta ABD-İran arasında artan gerginlikle hafta başında da devam ederken, Salı ‘yı Çarşamba’ya bağlayan gece İran unsurlarının Irak’taki iki ABD üssüne roket saldırıları düzenlediğien dair haber akışları ile borsalarda sert satışlar ve buna karşılık yine güvenli liman varlıklarında da hızlı alım yönlü işlemler görüldü.

Bu bağlamda 1611 Dolar ile 2013 Mart ayından bu yana en yüksek seviyelerin test edildiği Değerli Metal’de, akabinde; herhangi bir can kaybı olmadığına dair açıklamalar ve İran’ın çatışma ortamının bittiğine dair söylemlerine ABD Başkanı Donald Trump’ın da Nükleer anlaşma konusunda İran’a zeytin dalı uzatarak cevap vermesi ile fiyatlamalar hızla terse döndü.

Bu sefer de yaklaşık 70 Dolarlık düzeltme yaşayan emtia 1540 seviyesini test ederken, bugün de ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri ile oynaklıklar oluştu. Önümüzdeki hafta ABD’den enflasyon, Çin’den büyüme gibi önemli birçok veriyi rakip edeceğiz.

Ancak, yine; ABD-İran gerginliği ve ABD-Çin Ticaret Müzakereleri gibi kritik meselelere dair gelişmelerle yüksek oynaklıklar görülebilir. Teknik olarak ise emtiadaki geri çeklmelerde; 1540 seviyesinin altına kalıcılıkla gelinmesi halinde 1518, 1505 ve 1495 destek noktaları sorasıyla hedeflenebilir. Sarı Metal’de yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 1555 seviyesinin aşılması halinde 1574 seviyesi yeniden test edilebilir.

Kaynak: Işık Menkul Değerler

Hibya Haber Ajansı

445
Okunma