ABD: GSYH, işsizlik başvuruları ve dayanıklı tüketim malları veri seti

Geride kalan 3Ç20 dönemini yansıtması itibariyle içinde bulunduğumuz dönem açısından fazla bir yeni bilgi içermeyen GSYH büyümesi, önceki okumada olduğu gibi %33,1 seviyesinde teyit edildi.(Tera Yatırım)

Geride kalan 3Ç20 dönemini yansıtması itibariyle içinde bulunduğumuz dönem açısından fazla bir yeni bilgi içermeyen GSYH büyümesi, önceki okumada olduğu gibi %33,1 seviyesinde teyit edildi. Böylece 2Ç20 döneminde “yıllıklandırılmış” anlamda %31,4 küçülen ekonomide yeniden açma ve artan işletme faaliyetleri ile yeniden büyüme sağlanmış oldu. Konut dışı sabit yatırım, konut yatırımı ve ihracatta yapılan yukarı doğru revizyonlar, eyalet ve yerel yönetim harcamaları, özel envanter yatırımı ve kişisel tüketim harcamalarında (PCE) yapılan aşağı yönlü revizyonlarla dengelendi.

 

PCE enflasyon verileri açısından da önemli bir kaynak olan, kişisel tüketim harcamalarının ayrıntılarına baktığımızda; hizmetlerde sağlık hizmetlerinin yanında yemek ve konaklamanın, mallarda ise giyim ve ayakkabının yanında motorlu taşıtlar ve parçalarının da pozitif katkısı hissedilmektedir. Perakende ticarette özel tüketimin etkisinin arttığını gösteriyor. Ancak araç sahibi olmak konusu biraz da pandeminin getirdiği yeni algılar ve normlarla alakalı bir durum, çünkü insanlar artık daha az toplu ulaşım kullanmak istiyor. İhracattaki artış, esas olarak genel mallardaki eğilimle uyumlu. Orada da otomotiv ve parçalarının yanında sermaye mallarının katkısı söz konusudur. Konut yatırımlarındaki artış da, azalan mortgage oranları ve pandemi nedeniyle daha fazla müstakil eve sahip olma talebinden kaynaklanıyor.

 

İşsizlik başvuruları ise, 742K olan piyasa beklentisi üzerinde ve 5 haftanın en yüksek seviyesinde 778K seviyesinde açıklandı. Federal harcama ve yardımların kesilmesi ve Fed’in finansman programları çerçevesinde kullanılmayan fonları Hazine’ye devredecek olması işe geri dönüş getirmeyeceği gibi, reel gelir eksilmesi etkisinin daha çok hissedilmesine neden olacak. Mali teşvik ötelenmesi, istihdam piyasası için iyi bir durum teşkil etmiyor.

 

Dayanıklı tüketim malı siparişleri Ekim ayında beklenti olan %0,9 üzerinde %1,3 artarken, çekirdek siparişlerdeki artış da beklenti olan %0,5 üzerinde %1,3 olarak gerçekleşti. Savunma harici %0,2, hava araçları hariç %0,7’lik artış var.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma