Altın enflasyon sonrası kayıp yaşadı

by nevargundemde
0 comment

Piyasaların bir süredir beklediği enflasyon verisi dünkü seansta açıklanırken, piyasalarda hareketli bir günü geride bırakmış oldu. Seansa 1833 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, enflasyon verisi öncesi yatay seyrederken, enflasyon verisinin beklentileri aşması sonrası altın sert bir yukarı hamle yaptı. ABD Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi verisi aylık bazda yüzde 0,5 beklentisine karşılık yüzde 0,6’lık artış göstermesi sonrası, altın öncelikli tepkisini 1841 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak verdi. Sonrasında ise FED ’in enflasyonu kontrol altına alabilmek için faiz artırım hızlandıracağı beklentisi sonrası altın hızla geri çekildi. 1021 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, günün en düşük seviyesini bu seviyeden kaydetmiş oldu. Seans kapanışını ise 1024 dolar/onstan yapan sarı maden, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,7 kayıp yazdı.

 

Gümüş de günü kırmızıda kapatan bir diğer kıymetli maden olurken, altına kıyasla güçlü kaldığı bir günü geride bıraktı. 23,31 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 23,71 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son 2 haftanın en yüksek seviyesini kaydettiği günü geride bıraktı. Ancak gün sonu kapanışını bu seviyeden yapamazken, seans kapanışını 23,19 dolar/onstan yapan gümüş, yüzde 0,5 kayıpla seansı tamamladı. 

 

Platin de günü kayıpla kapatan bir diğer kıymetli maden olurken, 1030 dolar/ons seviyesinden tamamladığı seansta yüzde 0,7 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum da günü kırmızıda kapatmaktan kaçamayan bir diğer kıymetli maden olurken, 2252 dolar/onstan tamamladığı günü yüzde 1 kayıpla tamamlamış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, işlemler 4 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim açısından toparlanmanın görülse de düşük hacimli işlemler devam ederek günde toplamda 379 kg altın ve 819 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment