Asya borsalarında endeksler karışık seyrediyor

Asya borsalarında endeksler, ABD ve Çin arasında yarın imzalanması beklenen Faz 1 olarak tanımlanan sınırlı ticaret anlaşması öncesinde karışık seyir izliyor. Haber yayına hazırlandığı sırada

Asya borsalarında endeksler, ABD ve Çin arasında yarın imzalanması beklenen Faz 1 olarak tanımlanan sınırlı ticaret anlaşması öncesinde karışık seyir izliyor.

Haber yayına hazırlandığı sırada Tokyo Nikkei endeksi yüzde 0.67 artışla 24,009.18 puan, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.13 kayıpla 3,111.41 puan, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0.28 kayıpla 28,873.16 puan seviyesindeydi.

Yarın imzalanması beklenen anlaşma öncesinde ABD, Ağustos ayında aldığı karardan geri adım atarak Çin’i para manipülatörü ülkeler listesinden çıkardı. ABD Hazine Bakanlığı, Çin’in şu anda bir para birimi manipülatörü olarak tanımlanamayacağını açıkladı.

ABD, ağustos ayı başında önemli oranda döviz rezervlerine sahip olmasına karşın, ulusal para birimi Yuanın değerini korumak için hiçbir adım atmadığı gerekçesiyle, haksız rekabete yol açmakla suçladığı Çin’i “döviz manipülatörü” ilan etmişti.

Söz konusu grlişme ABD endekslerinin yükselmesinde etkili olmasına karşın, Asya borsalarında karışık seyir gözleniyor.

Öte yandan Çin’in Aralık ayı ticaret fazlası 46.79 milyar dolar ile 48 milyar dolar olan beklentinin altında kaldı. Kasım ayında ticaret fazlası 37.93 milyar dolar olmuştu.

Çin’in Aralık ayında ihracatı yıllık yüzde 7.6 artışla yüzde 3.6 artış olan beklentinin üzerinde gerçekleşti. Kasım ayında ihracat yüzde 1.3 gerilemişti.

Çin’in Aralık ayında ithalatı ise yıllık yüzde 16.3 artarak yüzde 9.6 olan beklentinin çok üzerinde gerçekleşti. Kasım ayında ithalat artışı yüzde 0.5 olmuştu.

Hibya Haber Ajansı

274
Okunma