Asya borsalarında satış sürmekte

by nevargundemde
0 comment

Bugün Ne Bekliyoruz?

 Bu sabah Asya hisse senetlerinde satış ağırlıklı bir seyir izlenmektedir. Japonya, Hong Kong ve Çin endekslerinde sert kayıplar hâkim. Bayram tatili nedeniyle işlem haftasına geç başlayan Güney Kore hisselerinde %0,50 civarında alımlar görmekteyiz. Ukrayna krizinde belirsizlik devam ederken güvenli varlık ve emtia talebi devam etmekte. Bugün ons altın 1.950USD’ye kadar yükselirken Brent petrol vadelileri 110USD’nin üzerine çıkarak yedi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesini gördü. Dün, acil durum rezervi kapsamında 60 milyon varil petrolün kullanıma açılacağını bildiren Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, enerji piyasalarındaki durumun çok ciddi olduğunu, küresel enerji güvenliği ve kırılgan bir toparlanma evresinden geçen dünya ekonomisi için risk oluşturduğunu ifade etmişti. Bu bağlamda OPEC+’in bugün yapacağı toplantı kritik önemde olacak. Zira Ukrayna krizi dikkate alınarak grubun planlanmış rakamın üzerinde üretim artışına gidebileceği düşünülmektedir. ABD endekslerinin günü düşüşle tamamlamasının ardından vadeliler güne alıcılı bir başlangıç yapılacağını işaret ediyor. Bugün Euro Bölgesi’nde şubat ayı öncü TÜFE verileri açıklanacak. ABD’de cuma günkü resmi istihdam verileri öncesinde bugün ADP’nin istihdam verileri takip edilecek. Yurt içinde geçen ayın öncü dış ticaret verileri izlenecek.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa’da dün hisse endeksleri %1,04-7,08 aralığında değişen oranlarda düşerek negatif görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %3,85, CAC 40 Endeksi %3,94 ve FTSE 100 Endeksi %1,72’lik düşüş kaydetti. Almanya’da tüketici enflasyonu Şubat’ta yıllık bazda %5,1 oldu ve böylece 1992’den beri en yüksek seviyeye çıktı. ABD hisselerindeki düşüş hareketinde ise Dow Jones Endeksi %1,76 ile öncü oldu. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksleri de %1,50’nin üzerinde düştü. EUR/USD paritesi günü 1,113 düzeyinde tamamlayarak yaklaşık son 1,5 yılın en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Buna karşın Dolar Endeksi (DXY) 97,3 puandan işlem gördü. Geçtiğimiz haftayı %1,96’da tamamlayan ABD 10 yıllık devlet tahvili getirisi dünkü 11bp’lık düşüşü ile beraber %1,72’ye kadar geriledi. Brent Petrol, %7’yi aşan artış ile varil başına 105USD’ye yükseldi ve son 7 yılın en yüksek fiyat serisini sürdürdü. Ons altın da %1,86’lık değer artışı ile 1.946USD’ye yükseldi. ABD’de ISM imalat endeksi Şubat’ta piyasa beklentilerini aşarak bir önceki aya göre 1 puan arttı ve 58,6 oldu.

BİST100 Endeksi dün %1,22 oranında artarak günü 1.969,91 puandan tamamladı. USD/TRY kuru %0,44 artarak 13,90’ın üzerine yükselirken paritedeki gerilemenin de etkisiyle EUR/TRY kuru %0,65 düştü. Hem ons altın hem de kurdan destek bulan gram altın 19 TL artarak 869 TL’ye yükseldi. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı verilere göre imalat PMI Şubat’ta aylık bazda 0,1 puan düşerek 50,4 oldu. Böylece imalat PMI son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) açıkladığı verilere göre perakende fiyatlarda yıllık enflasyon Şubat’ta %55,32 oldu. Böylece 2002 yılından bu yana perakende fiyatlarda en yüksek yıllık enflasyon kaydedildi.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment