Çin’de katma değerli endüstrinin büyüklüğü 5 trilyon dolar sınırına dayandı

by nevargundemde
0 comment

Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin’in katma değer üretimi içeren endüstri sektöründe, dünyanın en büyük merkezi olma konumunu 12 yıldır sürdürdüğünü açıkladı. Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Xiao Yaqing, düzenlediği basın toplantısında, bu endüstriyel sektörde yaratılan değerin, 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,8 oranında artarak 31,4 trilyon yuana (yaklaşık 4,97 trilyon dolar) ulaştığını açıkladı. Xiao, bu rakamın Çin’in gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 27,4’lük bir oranına eşdeğer olduğunu kaydetti. 

Sektörler tek tek ele alındığında, yüksek teknoloji endüstrisi üretiminin bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,2 kadar büyüdüğü; donanım ve cihaz endüstrisinde üretimin yüzde 12,9 arttığı ve sektörün dijitalleşme yönünde ve çevre dostu doğrultuda gelişmesinin hız kazandığı görülüyor. 

Öte yandan Çin’de, 4 bin 700’den fazla ‘küçük dev’ adı verilen henüz gelişmesinin erken aşamasında bulunan şirket var. Bu şirketlerin önemli bir bölümü enformasyon teknolojisi, yüksek teknoloji içeren cihaz üretimi, yeni enerjiler, yeni malzemeler, bio tıp diğer yüksek teknoloji ürünlerine odaklanmış durumda. Xiao, geçtiğimiz yılın sonuna değin kurulan toplam 1,43 milyon 5G baz istasyonunun da sektörün gelişiminde önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

KaynakÇin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment