Fed’in vereceği mesajlar bekleniyor

Fed’in Ağustos sonundan itibaren para politikasında değişikliğe gitmesine paralel olarak bugünkü toplantı sonrasında yayımlanacak metinde de farklılıklar görmeyi bekliyoruz. (ÜNLÜ Menkul )

Fed’in Ağustos sonundan itibaren para politikasında değişikliğe gitmesine paralel olarak bugünkü toplantı sonrasında yayımlanacak metinde de farklılıklar görmeyi bekliyoruz. Ancak bu zaten olağan bir adım olacağı için önemli bir piyasa etkisi öngörmüyoruz. Toplantının asıl önemi ise Fed’in yeni stratejisi hakkında daha fazla detay verip vermeyeceğinden kaynaklanıyor. Öyle ki, Fed’in ortalama enflasyonu nasıl hesaplayacağı ya da ne kadar yüksek enflasyona ne kadar uzun süre tolerans göstereceği bilinmiyor.

 

Diğer taraftan enflasyonun uzun süredir %2 hedefinin altında seyrettiğini ve Fed’in de son aylarda QE alımlarını yavaşlattığını düşünürsek Merkez Bankası’nın nasıl daha fazla enflasyon yaratacağı da bir bilinmez olarak kalmaya devam ediyor. Bu noktada QE miktarının önümüzdeki aylarda artırılmasının son derece olası olduğunu düşünüyoruz.

 

Başka bir açıdan baktığımızda ise bu belirsizliklerin aslında Fed’in esnek bir para politikasına sahip olmasına katkı sağlaması bakımından son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, belirsizliklerin ortadan kaldırılması demek Fed’in kendisini belirli koşullara bağlaması anlamına gelecektir. Dolayısıyla, toplantıda Fed’in yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerine net cevaplar vermesini beklemiyoruz.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul momentum kazanıyor. Hisse senetleri hafta başından bu yana iyimser bir zeminde hareket ederken bugün ise Fed toplantısında alınacak kararların daha net bir yön oluşmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Toplantıda ek varlık alımları açıklanmadığı müddetçe mevcut tablo değişmeyeceği için piyasa etkisinin nötr olacağını söylemek mümkün. Ancak enflasyon hedefine bağlı olarak QE hızının artırılması durumunda ise bunun küresel risk iştahına belirgin şekilde katkı yapması şaşırtıcı olmayacaktır. Borsa İstanbul’da ise özellikle 1120 puanın üzerindeki rakamların daha pozitif bir eğilim yaratacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump’ın korona virüs aşısının 3-4 hafta sonra hazır olabileceğini söylemesi de yeni güne başlarken hisse senetleri açısından lehte bir zemin yaratıyor.

 

Teknik Analizde Öne Çıkanlar

Hisse

RSI

Momentum

MACD

PSAR

AGHOL

AL

AL

AL

AL

ISGYO

AL

AL

AL

AL

OTKAR

AL

AL

AL

AL

 

 

EUR/USD Fed toplantısını bekliyor. Fed toplantısının EUR/USD açısından işaret ettiklerine gelirsek ortalama enflasyon hedeflemesini doların kısa vadede değer kazanmasını engelleyecek önemli bir konu başlığı olarak görmeye devam ediyoruz. Bu da paritede daha yüksek seviyelere kapı açacaktır. Ancak Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivitedeki toparlanmanın henüz istenen seviyede olmadığını ve EUR’daki değer kazanımının bölge ekonomisi için risk yarattığını düşünürsek kısa vadede 1,20’nin üzerinde güçlü bir rakam görmeyi beklemiyoruz.

 

USD/TL’de bant hareketi devam ediyor. Önceki gün 7,50 seviyesinin üzerini göre USD/TL dün ise küresel risk iştahının pozitif olmasının da katkısıyla göreceli olarak bakıldığında çok daha ılımlı bir performans sergiledi. Bugün Fed toplantısının olduğunu ve Merkez Bankası’nın değişen para politikasına paralel olarak daha güvercin mesajlar verebileceğini düşünürsek gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir kez daha iyimser bir zeminde hareket ettiğini görebiliriz. Bu noktada TL’nin de değer kazanma eğilimi sergilemesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak günün sonunda genel trendi değiştirecek anlamı bir farklılık görmeyi beklemiyoruz.

 

Ons altın kazanımlarını koruyor. Uzun bir süre ağırlıklı olarak 1930-1960 dolar bandında dalgalanan ons altın, Fed’in bugün değişen para politikası stratejisine paralel olarak verebileceği olası güvercin mesajların dolar endeksi üzerinde baskı yaratmasıyla aşılmasının lehte bir eğilim yaratacağını düşündüğümüz 1960 doları geride bırakmayı başardı. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde kısa vadeli teknik göstergelerin iyileşme sinyalleri vermeye başlayacağını düşünürsek yukarı yönlü hareket alanının yeniden 2000 dolara doğru genişlemesi şaşırtıcı olmayacaktır. Bu noktada, Fed toplantısının dolar üzerinde yaratacağı etki ons altının performansını da belirleyecektir.

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma