IMF, USD likidite krizine çözüm için yeni fonlama imkanı düşünüyor

IMF, Fed ve ABD Hazinesi ile koordineli bir şekilde USD fonlaması açısından sıkıntı yaşayan ülkelere destek için yeni bir swap fonlama penceresi açmaya hazırlanıyor.

IMF, Fed ve ABD Hazinesi ile koordineli bir şekilde USD fonlaması açısından sıkıntı yaşayan ülkelere destek için yeni bir swap fonlama penceresi açmaya hazırlanıyor. Bu yeni hamle daha çok, Fed’in geçen hafta yabancı ülke merkez bankalarına tanıdığı ABD tahvili teminatlı USD fonlaması imkanından, elinde yeterince ABD tahvili olmadığından faydalanamayan ülkeleri ilgilendirmekte… Hatırlayacak olursak, Fed’in bu hamlesinin Türkiye için anlamlı bir USD likiditesi yaratmaktan uzak olacağını, çünkü TCMB’nin elinde 2,8 milyar USD ABD tahvili olduğunu söylemiştik. 2017-2018 döneminden önce 80 milyar USD civarlarında olan ABD tahvil stoku; Papaz krizi, Suriye krizi, S-400/F-35 krizi, Halkbank davası gibi ABD ile ilişkilerin ara sıra gerilmesine neden olan gelişmeler döneminde önemli ölçüde azaltılmıştı.

Söz konusu haberde, IMF’nin fonlama kriteri açısından “sağlam ekonomik temeller” notu dikkat çekiyor. Teknik ayrıntılar henüz belli değil, bu yüzden üzerinde yorum yapmak için biraz erken… Türkiye’nin bu USD fonlama penceresinden ne ölçüde yararlanacağı da bu teknik ayrıntılara bağlı olacak. Sağlam temelli ekonomiden ne anlaşılması gerekiyor, kime göre, neye göre, hangi ekonomik göstergelere göre? Finansal piyasa istikrarı USD likidite krizine çözümden geçiyor, bu nedenle birçok ülkenin iyi günde bile sağlamakta zorlandığı sert kriterler koymaları ihtimali düşük… USD likiditesi krizine çözüm, gelişen ülkeler açısından da finansal istikrarın sağlanması bakımından önemli bir gelişme olacaktır.

Kaynak: Tera Menkul
Hibya Haber Ajansı

736
Okunma