Küresel çaptaki gelişmeler ve risk iştahı

by nevargundemde
0 comment

Piyasa Gündemi

Şahin bir tavır ortaya koyan Fed ve artış kaydeden sıkılaşma endişeleri son dönemde küresel risk iştahı ve piyasalar üzerinde baskı oluştururken, aynı zamanda jeopolitik gelişmeler de gündemdeki yerini koruyor. Ekonomik veri akışları ve merkez bankalarının hamleleri ilerleyen süreçte fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ön plana çıkarken, yurt içinde küresel çaptaki gelişmeler yakından izleniyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Dış Ticaret Dengesi Önem: Orta
•    13:00 Euro Bölgesi – GSYH 2021/4Ç Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Son dönemde artan sıkılaşma endişelerinin etkisiyle satıcılı bir fiyatlamanın etkili olduğu küresel hisse piyasalarında geçen haftaki Fed toplantısı sonrasında da satış baskısı etkisini sürdürdü. Yurt dışındaki zayıf görünümün etkisiyle BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,73 oranında düşüşle 1.983,18 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma günü akşam saatlerinde gelen alımlarla yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,56 – 13,58 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,52’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Cuma gününe hafif yükselişle başlayan endekste, alımlar sınırlı kaldı ve devamında gün boyu satıcılı bir seyir izlendi. Cuma akşam ABD endekslerindeki sert yükseliş ve bu sabah küresel ölçüde risk iştahındaki iyileşmenin etkisi ile cuma gününe benzer yukarıdan bir başlangıç görebiliriz ancak devamında bu açılışın alımlarla desteklenip desteklenemediği bir süre izlenmeli. Endekste 2.010 seviyesi aşılabilecek ve bu seviyenin üzerinde saatlik kapanışlar görülebilecek olur ise yükseliş hareketi kalıcılık sağlayabilir. Bu durumda 2.050 civarı gündeme gelecektir. Endeks 2.010 seviyesini aşmakta ve bu seviye üzerinde tutunmakta başarısız olur ise yeni bir satış dalgası söz konusu olacaktır. Bu durumda 1.965 ilk destek olacaktır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment