Londra metal borsası

FED Başkanı Powell'ın FOMC toplantısı sonrasında, enflasyon oranlarındaki yükselişin emtia fiyatları kaynaklı olduğunu belirtmesi dikkatleri çekti.

Haftalık Gelişmeler

-FED Başkanı Powell'ın FOMC toplantısı sonrasında, enflasyon oranlarındaki yükselişin emtia fiyatları kaynaklı olduğunu belirtmesi dikkatleri çekti.

-Başkan Powell'ın aynı zamanda yükselen enflasyonun geçici olduğunu da ifade etmesi emtia fiyatlarının seyri için önem arz etmeye devam etmektedir.

-Çin, ülke ekonomik büyümesinin olumsuz yönde etkilenmemesini için yükselen metal fiyatlarına karşı rezervlerinden metal satabileceğini açıkladı. arasındaki ikili ticareti

-Çin'in almış olduğu bu karar ile endüstriyel metal fiyatlarındaki olası yükselişler, piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecektir.

-Genel olarak endüstriyel metal stokları ise, net bir tabloya işaret etmezken; çinko stoklarındaki değişimler olası arz fazlalığına kaşı izlenmektedir

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, endüstriyel metallerin stok değişimlerinde karışık bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

-Alüminyum stoklarında devam eden yükselişin bu hafta da gücünü koruduğu gözlenmektedir.

-Bakır stoklarında önceki haftalarda gözlenen güçlü yükselişlere benzer sert bir artış daha gerçekleşmiştir.

-Kurşun stoklarında bir aydır devam eden artışlar, bu hafta yerini hafif düşüşe bırakmıştır.

-Son olarak, çinko stoklarında görülen artışlar önümüzdeki dönemler için stok verilerinin izlenmesini daha da önemli hale getirmiştir.

Alüminyum

-Alüminyum fiyatlarında hafif alıcılı yükseliş hareketi, düşük momentum ile devam etmektedir.

-Fiyatların geçtiğimiz mayıs ayından bu yana bir bant hareketi içerisinde hareket ettiği gözlenmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $2570 ve $2600 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2500 ve $2450 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Bakır

-Bakır fiyatlarında, yükseliş hareketi hız kazanmış görünmektedir.

-Fiyatlarda yükseliş hareketinin, geçtiğimiz haftaların aksine teknik indikatörler ile de destekleniyor olması dikkat çekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $10115 ve $10250 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise, $9500 ve $9350 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Çinko

-Çinko fiyatlarında görülen yukarı yönlü hareketin, son üç haftadır dar bir bant içerisinde sıkıştığı görülmektedir.

-Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için öncelikle $3150 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $3050 ve $3100 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $3000 ve $2950 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Nikel

-Nikel fiyatları; kademeli yükseliş hareketine devam ederken fiyatların zirve seviyelerine yaklaştığı görülmektedir.

-Yukarı yönlü harekette momentumun gücünü koruyabilmesi için ilk olarak $20000 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $19000 ve $18750 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $18800 ve $18500 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kalay

-Kalay fiyatlarında son bir aydır gözlenen kademeli yükseliş hareketi devam etmektedir.

-Kısa vadeli görünümün pozitife döndüğü fiyatlarda, bir önceki zirve seviyesi yukarı yönlü kırılmıştır.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $35000 ve $36000 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $34500 ve $34000 seviyeleri gündeme gelecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kurşun

-Kurşun fiyatlarında son aylarda görülen bant hareketi, güçlü alımlar ile birlikte yukarı yönlü kırılmıştır.

-Kısa vadeli olumlu görünümün risk iştahını artırması ile birlikte fiyatlarda yeni zirveler gündeme gelmiştir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2350 ve $2400 seviyeleri öne çıkmakta; olası geri çekilmelerde ise, $2270 ve $2235 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü de pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma