Mart ayının ortasından itibaren Dünya’da hızla yayılan koronavirüs doğal olarak petrokimya sektörünü de oldukça olumsuz etkiledi.

Türkiye’de Mart enflasyon rakamları Cuma açıklanıyor ve beklentimiz enflasyonun aylık bazda %0,9, yıllık bazda %12,2 artması yönündedir.(Tera Menkul)

Türkiye’de Mart enflasyon rakamları Cuma açıklanıyor ve beklentimiz enflasyonun aylık bazda %0,9, yıllık bazda %12,2 artması yönündedir. Döviz kurunun kontrol altına alınması ve ekonomik büyümedeki zayıflıktan gelen düşük talep etkisi enflasyonu %20’lerden getirip dengeye oturttuktan sonra yılın ilk aylarında %12’lere tepki veren bir enflasyon görünümü ile karşı karşıyayız. İçinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi etkisi, düşük talep, düşük petrol ve yükselen döviz kuru ise enflasyonu çok bilinmeyenli bir denklem haline getirmektedir.

Mart ayında belirttiğimiz faktörlerin etkisini biraz daha kısmi görebiliriz, ancak Nisan ayı ve sonrasına ilişkin enflasyon görüntüsü belirttiğimiz değişkenlerin karışık etkisini içerecektir. Ekonomide meydana gelecek olan durağanlık nedeniyle enflasyon varsayımlarında düşük talep etkisini dahil etmek durumundayız, eğer enflasyon bu noktada bir artış eğilimine girmeyecekse de Merkez Bankası gevşeme isteğine devam edecektir. Mevcut patikada da zaten TCMB açısından da bir “faiz indirme + QE” durumu tanımı yapılabilir. Tabii bu politikanın yan etkisi kur artışıdır ve kur artışından gelen maliyet etkisi enflasyon görüntüsünü belirsizleştirmektedir.

Kaynak: Tera Menkul
Hibya Haber Ajansı

1.3b
Okunma