New York’ta endeksler, ticaret anlaşması ve şirket kârları beklentileriyle yükseldi

New York Borsası’nda endeksler, Çaşamba günü ABD ve Çin arasında imzalanacak olan Faz 1 ticaret anlaşması ile yarın açıklanmaya başlayacak şirket kârlarına ilişkin

New York Borsası’nda endeksler, Çaşamba günü ABD ve Çin arasında imzalanacak olan Faz 1 ticaret anlaşması ile yarın açıklanmaya başlayacak şirket kârlarına ilişkin beklentilerle günü yükselerek tamamladı.

S&P 500 endeksi yüzde 0.70 artışla 3,288.13 puandan, Dow Jones 30 endeksi yüzde 0.29 artışla 28,907.05 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 1.04 artışla 9,273.93 puandan günü tamamladı.

ABD'de şirket kârları Salı günü Citigroup Inc, JPMorgan Chase & Co ve Wells Fargo & Co gibi büyük bankalarla başlayacak. Piyasa uzmanları, beklentilerle rekor seviyelere yükselen endekslerin,şirket kârlarıyla desteklenip desteklenmediğinin ve beklendiği gibi yukarı hareketin sürüp, süremeyeceğinin açıklanacak sonuçlarla görüleceği görüşünde birleşiyor.

Faz 1 ticaret anlaşması, Çarşamba günü düzenlenecek bir törenle ABD ve Çin arasında imzalanacak. Söz konusu anlaşmanın detayları bilinmemekle birlikte, anlaşmaya tarafların ne oranda uyacağının Faz 2 anlaşmasının imzalanması sürecinin ne kadar uzun olacağının belirleyicisi olacağı düşünülüyor ancak genel kanı 18 ayı aşkın bir sürede imzalanma aşamasına gelinen sınırlı Faz 1 anlaşmasının, daha kapsamlı Faz 2 anlaşmasının imzalanmasının oldukça zor bir süreç olacağının göstergesi olduğu görüşü ağır basıyor.

Bunun la birlikte kısa vadede global durgunluk endişelerinin giderilmesi anlamında söz konusu anlaşmanın imzalanması piyasalar açısından büyük önem arz ediyor ve piyasalara moral veriyor.

Öte yandan ABD’nin Çin’i döviz manipülatörü ülkeler listesinden çıkartmaya hazırlandığına ilişkin haberler de gün içinde yukarı harekette etkili oldu.

ABD, ağustos ayı başında önemli oranda döviz rezervlerine sahip olmasına karşın, ulusal para birimi yuanın değerini korumak için hiçbir adım atmadığı gerekçesidesteklendi.çyle, haksız rekabete yol açmakla suçladığı Çin’i “döviz manipülatörü” ilan etmişti.

Piyasa, İran’ın elit birlikler komutanının ABD’nin dron saldırısıyla öldürülmesinin ardından, İran’ın karşılık olarak Irak’taki iki ABD üssünü füzelerle vurması sonrasında, tarafların gerginliği tırmandırmaktan kaçınmalarıyla desteklenmiş oldu.

Hibya Haber Ajansı

370
Okunma