Risk iştahı ve piyasalarda toparlanma çabası etkili oluyor

by nevargundemde
0 comment

Piyasa Gündemi

Rusya – Ukrayna arasında devam eden gerilim ve Fed’e ilişkin artış kaydeden sıkılaşma endişeleri ocak ayının ikinci yarısında piyasalar üzerinde baskı oluştururken, risk başlıkları gündemdeki yerini korumasına karşın son günlerde risk iştahında toparlanma çabası etkili oluyor. Fed üyelerinden gelen açıklamalarda faiz artırımı için mart ayı söylemleri devam ediyor. Bugün yurt içinde ve küresel çapta imalat PMI rakamları açıklanacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – İmalat PMI Önem: Yüksek
•    18:00 ABD – ISM İmalat PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Risk başlıklarının etkisiyle satış baskısının ön plana çıktığı küresel hisse piyasalarında son günlerdeki fiyatlamalara bakıldığında ABD borsaları öncülüğünde bir toparlanma çabası etkili oluyor. BIST-100 Endeksi yurt dışındaki toparlanma ve bankacılık sektöründeki alımların katkısıyla günü %1,01’lik yükselişle 2.003,20 puandan tamamladı. ABD borsaları günü akşam saatlerinde gelen alımlarla yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,40 – 13,42 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 13,32’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurt dışı piyasalardaki toparlanma eğilimi ve bankacılık sektöründe bilanço beklentilerine bağlı olarak yaşanan alımların katkısıyla BIST-100 Endeksi haftaya yükselişle başladı. Endekste kısa vadede 2.010 – 2.020 aralığını direnç olarak takip ediyoruz. Bu aralık üzerinde tutunmanın korunması yükselişlerin devamlılığı açısından önem taşırken, devamında 2.044 – 2.066 ve 2.086 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. 2.086 üzerinde 17 Ocak’ta test edilen 2.103 seviyesi önem kazanacaktır. Küresel çapta varlığını sürdüren risk başlıklarına bağlı olarak yeniden satış baskısının ön plana çıkması durumunda ise 1.960 – 1.945 ve geçen haftaki dip seviye olan 1.880 seviyeleri destek noktalarıdır. 1.880 seviyesi altına sarkılacak olur ise satış baskısının artış kaydettiği görülebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment