Savaş günlerinin galibi Ereğli

by nevargundemde
0 comment

Bilindiği gibi Rus borsası bu hafta kapalı. Bi uzatma gelmezse 7 Mart pazartesi açılacak. Diğer taraftan yabancıların emirlerinin alınması yasaklandığı halde Rus şirketlerin borçlanma araçları da aşırı değer kaybettti. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, ülkedeki Rus şirketlere ait menkul kıymetlerin alınması için Ulusal Refah Fonu’ndan 1 trilyon ruble ayrılması talimatı verdi. Bu rakam, fonun içinde %7 paya tekabül ediyor.

 

Ukrayna’yı işgal planından geri adım atmayan Putin önderliğindeki Rusya’nın bir yandan Kiev’i işgal için yığınağı sürerken, Ukrayna’nın kıyılarını işgal süreci de devam ediyor. Azak denizini Rus gölü yapacak ve Ukrayna’yı denizi olmayan kara parçası haline getirecek planda önemli bir adım dün aşıldı ve Azak Denizi ile Ukrayna bağı kesildi. Şimdi batı tarafta en büyük liman Odesa’ya az kaldı. Odesa halkı, olası çıkarma harekatı için barikat yapıyor.

 

Savaşın ilerlemesi ile petrol yükselmesi arasında direkt ilişki var. Dünden beri % 10 gibi devasa artışla Brent petrolün yılbaşından beri 2 aydaki getirisi % 40’a ulaştı, Brent petrolün varili 110 dolara dayandı. Dün ABD Doları da % 0.5 değer kazanırken gelişmekte olan ülke paraları % 1 değer kaybetti. TL de % 1 değer kaybı ile 14 TL ye geldi.

 

Savaşın getirdiği yükle mücadele bugüne kadar hükümetler düzeyinde ilerliyor ama buna büyük Merkez Bankaları da katılacaktır. Bu yüzden faiz artırımı beklentileri azalıyor. FED’den “ilk artırım 50 baz puan olacak” diyenler sıfırlanırken bu yıl 7 ye çıkan faiz artırım adedi beklentisi 5’e indi. Rusya’nın Ukrayna’ya girdiği gün % 2 olan 10 yıllık ABD faizi 1.7’ye geriledi bile. Bugün, Temsilciler Meclisinde bir Komiteye, Para Politikası Raporu’nu sunması planlanan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları bu noktada önem kazanıyor. Şurada FED’in toplantısına 2 hafta kaldı neticede.

 

Dün Avrupa borsalarında satıcılı seyir vardı. Fransa ve Almanya borsası % 4 değer kaybetti. Ama Türkiye borsası % 1.2 yükselerek pozitif ayrıştı. Dün, New York borsasında S&P 500 endeksi % 1.55, Dow Jones endeksi % 1.76 ve Nasdaq endeksi % 1.59 değer kaybetti. ABD’de endeks vadeli işlem kontratları yeni günde ise tepki ile alış ağırlıklı bir seyir izliyor.

 

BIST100 Endeksinin dünkü 23.7 puanlık yükselişinin üçte ikisini tek başına EREGL sağladı. 116 milyar TL piyasa değerine ulaşan Ereğli’nin 22 Mart’ta 15.6 milyar TL ile Türkiye tarihinin en büyük temettü dağıtımı yapacak olması hiseye olan ilgiyi canlı tutuyor. Bu sayede BIST100 içindeki ağırlığı da bugün % 11’i aşarak yeni bir rekor kırdı.

 

“Temettülerin BIST30’u düşürücü etkisi ne kadardır” sorusuna cevap için yaptığımız çalışmaya göre BIST30’daki 21 şirketin 12 milyar TL halka açık kısma temettü dağıtması bekleniyor. Bu da BIST30’u toplamda % 4.6 aşağı çekecek boyutta demektir. EREGL 42 puanla endeksi en çok aşağı çekecek temettü olacak. VIOP kontratında Nisan vadede 72 puan Haziran vadede -Nisanla beraber- 100 puan temettü etkisi vardır.

 

STRATEJI

Rusya-Ukrayna işgal sürecinde piyasalarda artan volatilite nedeniyle 1950 seviyesi altında hedge gerekebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment