TCMB sembolik bir faiz indirimi yapabilir

ABD ile İran arasında yaşanan ve tüm Dünya'yı korkutan gelişmelerin yarattığı tedirginlik yatırımcıların riskli varklıklardan kaçmalarına neden oldu. Altın ve petrol fiyatlarında sert

ABD ile İran arasında yaşanan ve tüm Dünya'yı korkutan gelişmelerin yarattığı tedirginlik yatırımcıların riskli varklıklardan kaçmalarına neden oldu. Altın ve petrol fiyatlarında sert yükselişler yaşanırken, hisse senetleri piyasalarında da sert satışlar gözlendi. Ancak İran'ın misillemesi sonrası Trump'tan gelen yumuşak açıklamalar piyasalarda bu sefer de hızlı bir toparlanmayı beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz haftaki notumda Borsa için 110.000'in altına gelmemesi, USDTRY için de 6,04'ü yukarı yönde geçmemesi benim açımdan yeterli olacaktır demiştim. Dünya'da yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen kritik destek seviyesi olan 110.000 puan seviyesinin altına gelmeyen Endeks, 116.000 puan seviyesini de aşarak 119.000 puan seviyesini Cuma günü seans içinde test etti. Endeks açısından tarihi zirve (gün içinde) 121.500 puan seviyesinde bulunuyor. Endeks, tarihi zirveye bu kadar yaklaşmışken test etmek hatta geçmek, yeni bir rekor yaşamak isteyecektir. Ancak gerek kısa vadede gerekse 94.000 puan seviyesinden başlayan bu yukarı yönlü trendin belli noktalarda yatırımcıları kar realizasyonu için motive edebileceğini de göz ardı etmemek lazım. Ben hafta içinde kar satışlarının gelme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Perşembe günü uzun bir aradan sonra ciddi büyüklükte yabancı yatırımcının alım yönünde piyasaya katıldığını gördük. Endeks'in önceliği 116.000 puan seviyesinin üzerinde tutunmak olacaktır. Daha genel anlamda 110.000 puan seviyesinin üzerinde seyretmesi ilerleyen dönemler için olumlu bir sinyal olarak değerlendirilebilir.

USDTRY tarafından baktığımızda ise 5,95 aşağı yönde geçilirse tekrar 5,85-5,95 bandına geri dönmesi muhtemeldi ve öyle de oldu. 2019 yılını 5.95 seviyesinden tamamlayan USDTRY için şu aşamada 5,85 seviyesinin dibe yakın seviyeler olduğunu düşünüyorum. Daha da değerlenmiş bir TL'nin gerçek anlamda ekonomiye bir katkı sağlamayacağını düşünüyorum.

Bu haftanın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de 16 Ocak günü yapılacak olan TCMB PPK toplantısı. Piyasanın genel beklentisi; TCMB'nin pas geçeceği, faiz oranlarını değiştirmeyerek %12'de sabit tutacağı yönünde. Rasyonel olarak ben de kararın bu yönde olması gerektiğini düşünsem de TCMB'nin sembolik de olsa bir faiz indirimi yapacağını düşünüyorum. ABD ile İran arasında yaşanan gerginliğin sona ermiş olması TCMB'nin elini bu konuda güçlendirdi. Gerginlik üst düzeyde devam ediyor olsaydı TCMB'nin atacak bir adımı olmayabilirdi. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere ekonomi yönetiminin tek haneli faiz vurgusu devam ediyor. Elbette ki; herkes ülkede faizlerin daha düşük seviyelerde olmasını istiyor. Ancak sağlam bir zemine oturtulmadan zaten önden yüklenmiş bir faiz indiriminin şartlar tam olarak oluşmadan sürdürülme isteği yeni kur ataklarına karşılık zemin oluşturabilir. Bu nedenle acele etmeden kontrollü biçimde faiz indirimlerine devam edilmesinin en doğru yol olacağı düşüncesindeyim.

Tüm yatırımcılara iyi ve bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Mert Yılmaz
Genel Müdür Yardımcısı

Kaynak: İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

282
Okunma