XAU/USD teknik analiz

by nevargundemde
0 comment

Altında Gözler ABD Enflasyonunda

  • Beklentilerin altında gelen ADP verisi ardından 1.800’lü seviyelerin tekrar üzerine çıkan ons altın, ABD tarım dışı istihdam verisinin omicron varyantı kaynaklı istihdam verilerinin baskılanabileceği algısına rağmen beklentilerin çok üstünde geldi. Doların küresel piyasalarda değer kazanmasıyla birlikte de güvenli limanlardan geçen hafta çıkış bir miktar hızlandı.
  • Hafta başından itibaren bakacak olursak yükselen enflasyon verileri ve Ukrayna – Rusya gerginliği ile jeopolitik risklerin artmasıyla ons altın %1’den fazla yükseliş kaydetti.
  • Ons altın an itibariyle 1.827 seviyesinden işlem görüyor. Ons altın tarafında gözler ise yarın açıklanacak ABD enflasyon verisine çevrildi. Enflasyon korkularının olduğu bir dönemde, gelişmiş ülke başkanlarının da enflasyon endişelerini dile getirmesi sonrasında yarın açıklanacak ABD enflasyon verisinin öneminin arttığını düşünüyoruz. ABD’de son açıklanan enflasyon verisi %7,00 ile son 39 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçmişti.
  • Teknik olarak bakacak olursak uzun süredir 1.985 – 2.035 seviyesi arasında yön arayışı olan ons altın fiyatlamaları görüyoruz. Ons altın 60 ve 200 g HO üstünde işlem görüyor. Fiyatlamalar Fibonacci %50 ve %38,2 düzeltme seviyelerinin geçtiği 1.760 dolar ile 1.835 dolar seviyeleri arasında yön arayışını sürdürüyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment